6 dni

czas trwania

Jura Krakowsko-Częstochowska lub Sokoliki (Góry Sokole)

lokalizacja

3-4

liczba kursantów

1800 - 2100 zł

cena za osobę


PZA

Kurs odbywa się zgodnie z programem rekomendowanym przez Polski Związek Alpinizmu (PZA).

Kurs skałkowy (pełny kurs wspinaczki skalnej) jest najbardziej kompleksowym rodzajem szkolenia wspinaczkowego.

Trwa 6 dni, a łączy w sobie kursy wspinania po drogach ubezpieczonych oraz na własnej asekuracji.

Będzie czekało Cię dużo tego co najfajniejsze: wspinania i nauki praktycznej w skałkach, a popołudniami lub wieczorami uzupełnianie wiedzy poprzez udział w zajęciach teoretycznych. Jest to również świetny kurs dla osób chcących w przyszłości wziąć udział w kursie taternickim, przygotowującym do wspinania w górach.

Reasumując. Uzyskasz potrzebną wiedzę na temat samodzielnego wspinania w terenie skalnym po drogach jedno i wielowyciągowych, zarówno tych ubezpieczonych w stałe punkty asekuracyjne, jak i na własnej asekuracji (tradowych).


Program

Program kursu skałkowego jest kompletny. Obejmuje wspinaczkę z dolną asekuracją (samodzielnie, jak i w zespole, zarówno po drogach krótkich, jak i wielowyciągowych), zjazdy z auto-asekuracją, podchodzenie po linie, poznawanie różnych technik wspinania, budowanie stanowisk i zakładanie punktów asekuracyjnych na własnej protekcji (z wykorzystaniem kości oraz naturalnych formacji skalnych), węzły wspinaczkowe itd. Nauczysz się wszystkiego co jest niezbędne do samodzielnego wspinania po drogach sportowych oraz na własnej protekcji (trad).

Zajęcia praktyczne przeplatane są wykładami na temat sprzętu, stylów wspinania, skal trudności, rejonów wspinaczkowych, teorii asekuracji, węzłów, etyki, niebezpieczeństw w skałkach i górach oraz wielu innych ciekawych górskich tematów.


Jak to wygląda w praktyce?

Nie będziesz miał/a czasu na nudę! Niemalże cały dzień kursowy wypełniony jest wspinaniem i ciekawymi wykładami, a często kończy się wpólnym ogniskiem i długimi rozmowami o górach przy blasku księżyca. Trudności dróg wspinaczkowych dopasowywane są do poziomu kursantów, zatem nie ma obawy, że będziesz za słaba/y lub za mocna/y. Każdy znajdzie cel na miarę własnych aspiracji i możliwości. Zazwyczaj wszyscy nocujemy w jednej lokalizacji (nazywaną bazą szkoleniową), co ułatwia szkolenie - jednakże nie jest to wymagane. Noclegi takie może zorganizować instruktor w cenie około 30 zł (pokoje 2-4 osobowe z pościelą, aneksem kuchennym i własną łazienką). Dla kursantów z Trójmiasta możliwy jest wspólny dojazd i powrót samochodem.


Polska:

Jura Krakowsko-Częstochowska
Instruktor: Marcin Kraszewski

W czasie jednego kursu celowo szkolimy się i wspinamy w różnych rejonach Jury Północnej oraz Środkowej (Zawierciańskiej). Postępujemy tak jako jedna z niewielu szkół wspinania, aby kursanci poznali jak najwięcej rejonów, do których będą mogli w przyszłości przyjechać już samodzielnie. Zazwyczaj tymi miejscami są: Olsztyn k. Częstochowy, Mirów, Dolina Wiercicy, Podlesice i Rzędkowice.

Góry Sokole (Sokoliki)
Instruktorzy: Marcin Kraszewski, Mikołaj Winiarski, Paweł Hałdaś, Krzysztof Zabłotny, Michał Górecki, Jakub Pawlak, Jarek Liwacz

Kurs organizujemy na terenie Gór Sokolich (Sokolików) oraz Rudaw Janowickich położonych na Terenie Sudetów Zachodnich niedaleko Jeleniej Góry. Organizujemy również zajęcia na Kruczych Skałach położonych w Karpaczu. Bazą noclegową i szkoleniową zazwyczaj jest camp wpinaczkowy 9up w Trzcińsku obok Janowic Wielkich, ale nie ma przeciwskazań aby kursanci korzystali z innych noclegów.


Zagranica:

Istnieje możliwość zorganizowania kursu skałkowego poza terytorium Polski, np. w Dolomitach czy Maroku. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt, ustalimy termin i szczegóły.



Polski Związek AlpinizmuNasz kurs skałkowy prowadzony jest przez licencjonowanych instruktorów PZA wg programu Polskiego Związku Alpinizmu, co zapewnia najwyższą jakość szkolenia. Kursanci kończący kurs mogą uzyskać skierowanie na kurs taternicki.

Dlaczego instruktorzy PZA?

Jesteśmy profesjonalistami. Aby dostać się na kurs instruktorski należy mieć doświadczenie i wspinać się na wysokim poziomie. Po kursie odbyć odpowiednią ilość staży.

Nasze uprawnienia nie są dożywotnie! Jako jedyni instruktorzy wspinania w Polsce przechodzimy obowiązkowe, coroczne unifikacje oraz kursy doszkalające.

Posiadamy struktury i Komisję Szkolenia, która wprowadza nowe metody, bada wypadki oraz kontroluje standardy i jakość kursów prowadzonych przez instruktorów PZA. Jako jedyni w Polsce podajemy się obowiązkowej weryfikacji szkoleniowej.

Współtworzyliśmy i nadal współtworzymy historię polskiego alpinizmu – w naszych szeregach zawsze byli jedni z najlepszych polskich alpinistów. Szkolimy najdłużej- kultura szkolenia wspinaczki PZA (wcześniej w klubie wysokogórskim) sięga lat 30-tych.