3h

czas trwania

Alfa Centrum, Gdańsk, Trójmiasto

miejsca w których szkolimy

2-6

ilość kursantów

190 zł
zawiera wejściówkę na obiekt

cena / osoba


Polski Związek Alpinizmu

Chcesz rozpocząć przygodę ze wspinaniem? Idealnie trafiłeś! Spraw prezent sobie lub komuś bliskiemu. Pod okiem instruktora dowiesz się wszystkiego czego potrzeba do uprawniania wspinaczki. Łatwo i przyjemnie przebrniesz przez początek czegoś, co może stać się początkiem wielkiej przygody, takiej na całe lata. Nauczysz jak się wspinać oraz asekurwać na ściance wspinaczkowej, co jest wstępem do wspinania w skałkach i górach.

Kurs odbywa się zgodnie z programem rekomendowanym przez Polski Związek Alpinizmu.

Zajęcia najczęściej odbywają się na ściance wspinaczkowej w Gdańsku Przymorzu, która znajduje się w klimatyzowanym obiekcie. Ścianka ta posiada 12 metrów wysokości i powierzchnię wynoszącą 220 m2. Dodatkowo do dyspozycji jest bulderowna o powierzchni 60 m2. Na ścianie umieszczono kilkadziesiąt dróg wspinaczkowych o różnym stopniu trudności, również tych dla osób początkujących.

Ramowy program podstawowego kursu wspinaczki na sztucznej ścianie:

 • Zapoznanie ze sztuczną ścianą (budowa, punkty asekuracyjne, zasady bezpieczeństwa).
 • Podstawowe informacje o sprzęcie (liny, uprzęże, przyrządy asekuracyjne, karabinki i ich atesty oraz wytrzymałość, buty wspinaczkowe, magnezja, woreczek).
 • Prawidłowa rozgrzewka przed wspinaniem - jak powinna wyglądać i na co zwrócić uwagę.
 • Zasady asekuracji na wędkę – obsługa manualnego przyrządu w zakresie podawania, wybierana i blokowania liny.
 • Przywiązywanie się do liny. Węzeł podwójna ósemka.
 • Podstawowe komendy w zespole wspinaczkowym oraz procedury działania tego zespołu.
 • Nauczanie podstawowej techniki wspinania (wykorzystanie chwytów i stopni, ustawienia ciała, pozycja frontalna).
 • Zasady uprawiania wspinaczki w Polsce i system szkolenia.

Co potrzebujesz?

 • Strój sportowy
 • Obuwie sportowe (np. trampki lub adidasy) lub buty wspinaczkowe (jeśli posiadasz)

Co zawiera cena?

 • Wejście na ściankę wspinaczkową
 • Szkolenie przeprowadzone przez instruktora PZA
 • Sprzęt wspinaczkowy. Dbamy o to aby sprzęt używany w naszej szkole był najwyższej jakości. Każdy element posiada atest Międzynarodowej Federacji Związków Alpinistycznych (UIAA) oraz certyfikat Unii Europejskiej (CE)

Dwie osoby to minimalna liczba uczestników, jednak istnieje możliwość odbycia kursu indywidualnego (w jedną osobę), wtedy cena całkowita wynosi 350 zł, a kurs trwa około 2,5h.


Przeciwwskazania

Do kursu wspinaczki na ściance wspinaczkowej może przystąpić osoba zdrowa, bez poważnych schorzeń typu: choroby serca, padaczka, choroby psychiczne, zaburzenia równowagi. Pozostałe schorzenia, szczególnie takie jak cukrzyca, czy przebyte kontuzje (np. kręgosłupa) wymagają zgłoszenia instruktorowi. Osoby niepełnoletnie zobowiązane są do okazania pisemnej zgody rodzica, bądź opiekuna. Zabronione jest uczestnictwo pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających.


Osoby które przejdą te szkolenie, mogą przystąpić do zaawansowanego kursu wspinaczki na sztucznej ścianie, który przygotowuje do wspinania z dolną asekuracją i jest naturalnym kolejnym krokiem w rozwoju wspinacza.

Zapraszamy do sprawdzenia wolnych terminów i zarezerwowania miejsca w kalendarzu kursów wspinaczkowych.