Wspinanie na Karpathos
Wspinanie na wyspie Karpathos w Grecji
Klimat wczesnego Kalymnos, gdzie wspinacze byli tylko dodatkiem do pięknego i dzikiego krajobrazu wyspy. Gdzie szumu fal i świstu wiatru pomiędzy skałami, nie zagłuszały żadne inne dźwięki. Gdzie w nocy panuje cisza, a rano budzi cię dźwięk morskich fal rozbijających się o skaliste wybrzeże. Gdzie z jednego okna swojego pokoju widzisz plażę, a z drugiego góry.
Piękny pomarańczowy granit oferuje drogi długie i bardzo długie, lite, niezwykle ciekawe. Przy tym wszystkie są nowe i dobrze ubezpieczone (nawet po 16 przelotów). Można poczuć się wspinaczem-odkrywcą, odkrywając kolejne metry skały niezabrudzonej śladami magnezji, bez oznaczonych chwytów i stopni. Prawdziwa przygoda i wspinaczkowa frajda, o którą trudno w jakichkolwiek starszych i popularnych rejonach europejskich.
Grecka wyspa Karpathos ma szansę stać się drugim Kalymnos, ze względu na swój potencjał skalny i nietrudny dostęp. Na Karpathos można zarówno dopłynąć promem, jak i dolecieć samolotem. Na miejscu wypożyczyć samochód lub skuter. Część rejonów skalnych jest jednak od siebie oddalona, a ścieżki nie do końca wydeptane. Warto mieć ze sobą przewodnika, który zaprowadzi Cię w odpowiednie miejsce na konkretną porę roku (są rejony typowo zimowe, jak i letnie, niektóre smagane silnymi wiatrami, inne ciche i nasłonecznione), z drogami o konkretnych trudnościach. Podejścia jednak nie są długie, od 5 minut, do maksymalnie pół godziny.
Wspinanie po pięknych, długich drogach.
Łącznie na Karpathos znajduje się około 250 dróg wspinaczkowych, poprowadzonych po różnorodnych formacjach skalnych. Z jednej strony można znaleźć wspinanie po mocno przewieszonych tufach i bogatej rzeźbie, z wieloma klinowaniami kolan i z wykorzystaniem niemal całego arsenału posiadanej techniki. Króluje tutaj najnowszy sektor – Wild Bianka, z trudnymi propozycjami ósemkowymi oraz Wąwóz Iwona z drogami szóstkowymi i siódemkowymi. Z drugiej strony, ciągowe, wytrzymałościowe piony i miarowe przewieszki, w czasie pokonywania których pieką przedramiona jak słońce na plaży w sektorze Chickens Bay. Dla osób lubiących takie doznania polecam rejony blisko nadmorskiej miejscowości Adia.
Pod kątem wspinaczkowym wyspa Karpathos została odkryta przez polskich wspinaczy i od paru lat jest aktywnie przez nich eksplorowana. Na wyspie znajdują się również drogi których jestem autorem, do powtórzeń których serdecznie zapraszam. Dostępny przewodnik wspinaczkowy, autorstwa mojego brata Artura Kraszewskiego, który można nabyć online pod adresem climbkarpathos.com.